Rejseperioder:
10-07-2010 - 16-07-2010 Udsolgt
Sydtirol og Dolomitterne giver udfordring til alle!
Oplev de skønne bjergmassiver i Dolomitterne med Motour.dk. Vi har tilrettelagt 7 dejlige dage i Sydtirol og Dolomitterne, der byder på alle typer veje og kørsel i såvel dale som på bjerge med masser af serpentinersving - og som afslutning på det hele det skønne Stelvio-pas!
I Italien bor vi i det, der kaldes Sydtirol, og det vil sige i Dolomitterne. Vi bor lige nord for det centrale område af Dolomitterne, der bl.a. indeholder Sella-bjergmassivet. Herfra har vi et godt udgangspunkt for vores spændende udflugter.
På rejsen er en dygtig dansk turleder. Turlederen taler flydende tysk, som man jo taler i dette område.
Læs Kurt Sihms interessante rejseberetning fra 2009 om rejsen i Dolomitterne. Du ser artiklen nedenfor på vores linkliste.
Vi har gennem længere tid arbejdet sammen med et sublimt hotel på denne rejse. Vi bor på det dejlige 4-stjernede luksushotel Kristall. Her betegner vores gæster service, kvalitet og frem for alt maden som 5-stjernet! Her er indendørs parkering af motorcyklerne, hyggelige opholdsrum, bar, terrasse og frem for alt et dejligt wellness-område, som gæsterne flittigt bruger. Her opleves noget ud over det sædvanlige!
Du har mulighed for at få en ekstra bonus på rejsen; en ekstra gratis udflugtsdag, nemlig ankomstdagen, hvor du kan mødes med turlederen i Østrig og køre i et af de skønne pas mellem Østrig og Italien, nemlig Timmelsjoch. Endnu en ekstra ydelse fra Motour.dk.
|
|
Præsentation:
7 dejlige dage i Italien!
I Dolomitterne bor vi i den lille by Pfalzen på et fantastisk hotel, der er meget centralt beliggende for de flotteste udflugter i området. 4-stjernet hotel med 5-stjernet service og forplejning. Vi bor på et hotel med dejlige værelser, sublim mad og et skønt område med swimming pool, sauna, dampbad etc. Her er tillige en garage, hvis man ønsker at bruge den.
I løbet af opholdet køres der forskellige typer udflugter i de smukkeste egne i såvel Sydtirol som Dolomitterne.
Rejsen i 2010 er udvidet til 7 dage, således at der er endnu flere dejlige oplevelser i vente! Se det udførlige program nedenfor.
|
Priser
5.295,- kr. pr. person i delt dobbeltværelse 1.395,- kr. pr. person i enkeltværelsestillæg
|
|
Rejsen inkluderer:
Rejselængde:
• 7 dages ophold på 4-stjernet hotel fra lørdag til fredag
Ophold:
• 6 overnatninger på 4-stjernet hotel i Pfalzen i nordlige Dolomitterne
Forplejning:
• Udvidet halvpension fra aftensmad på ankomstdagen til morgenmad på afrejsedagen
• Eftermiddagssnack, gratis frugt, kaffe, the og suppe om eftermiddagen
Aktiviteter/udflugter:
• Alle udflugter er inkluderet i rejsen
Diverse:
• Dansk turleder på motorcykel, der mødes med rejsedeltagerne i Østrig
• Kort- og turmateriale
• Lokale skatter, moms og afgifter
• Afgift til Rejsegarantifonden
|
Rejsen inkluderer ikke:
• Benzin, lommepenge, frokost på udflugter (vi har tilrettelagt frokoststeder), evt. parkeringsomkostninger (p.t. ingen kendte), drikkevarer
• Evt. maut- og bompenge (ca. kr. 100,-)
• Evt. afbestillings- og rejseforsikring,
• Evt. entréer og besøg på seværdigheder (ca. kr. 50,-)
• Evt. overnatning i Tyskland på ud- og hjemrejsen (se tilbud nedenfor)
|
|
|
Fakta:
Sværhedsgrad:
Rejsen foregår i Dolomitterne med masser af serpentinersving og mange højdemeter. Rejsedeltagerne skal være rutinerede motorcyklister og skal have kørt bjerge og serpentinersving før. På en dag kan du komme op på 450 sving! Hvis man har lyst til at fravælge de planlagte udflugter eller køre en ekstra rute, er der rig mulighed for at gøre dette på egen hånd.
På denne rejse er det naturligvis frivilligt at deltage på udflugterne, så man er velkommen til at tage en fridag, hvis man har lyst til det.
Rejsens samlede længde:
Der køres ca. 1.100 til 1.450 km udflugter i alt i løbet af 7 dage, hvis udflugten fra Østrig til Pfalzen medregnes.
Fra Padborg til Wildschönau er der ca. 950 km.
Fra Padborg til Pfalzen er der ca. 1.250 km.
Antal deltagere:
Rejsen gennemføres ved minimum 10 deltagere, og der er plads til maksimum 20 deltagere, hvilket ofte svarer til ca. 14 motorcykler.
Mellemovernatning:
Vi tilbyder at bestille mellemovernatning i den centrale del af Tyskland på ud- og hjemrejsen. Overnatning i hyggelig gasthof i by tæt ved motorvejen koster ca. kr. 550,- pr. person i delt dobbeltværelse inkl. halvpension pr. nat.
Hvis du ønsker at overnatte i Wildschönau inden første dags udflugt, kan dette gøres for kr. 550,- inkl. halvpension. Du kan tillige deltage i rejsen "Østrig og Dolomitterne", hvis du ønsker at opleve begge landenes skønne bjerge.
Transportmuligheder:
Autotog fra Hamburg til München:
1 motorcykel, 1 fører samt 1 plads i liggevogn ca. kr. 1.850,- pr. vej.
Bagsædepassager koster på autotoget ca. kr. 1.150,- pr. vej.
Priserne er sæsonafhængig.
Autotog fra Bolzano til Hamburg:
1 motorcykel, 1 fører samt 1 plads i liggevogn ca. kr. 2.350,- pr. vej.
Bagsædepassager koster på autotoget ca. kr. 1.500,- pr. vej.
Priserne er sæsonafhængig.
Turleder:
Turlederen deltager på rejsen og mødes med gæsterne i Wildschönau og senere på førstedagen på hotellet i Pfalzen. Turlederen sørger for alt praktisk på rejsen og kører forrest på alle udflugter. Turlederen har lagt rejseplanen og fundet de gode ruter og pausesteder. Vores turledere er erfarne motorcyklister og vandt til at rejse på motorcykel.
Rejsemateriale inden afrejse:
Inden afrejse vil alle rejsedeltagere modtage udførligt rejseprogram!
Forbehold:
Der tages forbehold for ændringer i programmet, evt. valutaændringer. Valuta beregnet pr. kurs 25/7 2009. Ved væsentlige udsving vil der blive opkrævet difference fra kursberegningsdatoen.
Henrik Tang fra Motour har taget de fleste af billederne på denne side. |
Links:
|
|
|
|
|
|
|
|